Top 5 đèn bắt muỗi tốt và đáng mua nhất năm 2023

Ditët e motit të lagësht dhe sezoni i shirave kanë ardhur së bashku me sezonin e shumimit të mushkonjave. Është një insekt që shkakton shumë sëmundje të rrezikshme për njerëzit. Këto përfshijnë ethet e dengës dhe malarinë. Prandaj, llamba e mushkonjave do të jetë një shpëtim për shumë familje. Megjithatë, për shumë njerëz që kanë nevojë të zgjedhin për të blerë produkte, ata janë ende të hutuar për të zgjedhur Çfarë lloj kapëse mushkonjash është e mirë? dhe i sigurt për t’u përdorur. Disa informacione të dobishme që Cakhia TV ndan më poshtë do t’i ndihmojnë konsumatorët të bëjnë zgjedhjen e duhur.

Pasqyrë e dritave për kapjen e mushkonjave

Çfarë është një llambë mushkonjash?

Çfarë është një llambë mushkonjash?
Çfarë është një llambë mushkonjash?

Llamba kundër mushkonjave është një pajisje që përdor energjinë e dritës (rrezet ultraviolet me ngjyrë vjollcë ose blu të tejdukshme) për të tërhequr dhe vrarë mushkonjat. Produkti ndihmon në shmangien e shqetësimeve, si dhe parandalon disa sëmundje të shkaktuara nga mushkonjat. Me parime bazë dhe zbatim të lehtë, shumë prodhues e furnizojnë këtë produkt në treg. Ndihmojini blerësit të kenë mundësi më të përshtatshme për të zgjedhur se cila llambë vrasëse e mushkonjave është e mirë për veten e tyre.

Parimi i funksionimit të llambës për kapjen e mushkonjave

Struktura e llambës për kapjen e mushkonjave do të ketë 2 pjesë: një dritë me ngjyrë me funksionin e tërheqjes së mushkonjave dhe një rrjet elektrik që përdoret për të vrarë mushkonjat. Llambat vrasëse të mushkonjave zakonisht përdorin energji 220 V. Kur lidhet me burimin e energjisë, drita ndizet, duke lëshuar një nxehtësi si avulli i njeriut. Mushkonjat do të tërhiqen nga drita dhe do të fluturojnë drejt vetes, duke u kapur në rrjetë. Në të njëjtën kohë, një puls elektrik shkarkon një rreze elektrike dhe vret mushkonjat që ngjiten në rrjetë.

Klasifikimi i llambave për kapjen e mushkonjave

Aktualisht, tregu është i ndarë në shumë lloje të ndryshme të llambave kundër mushkonjave. Jeni të lirë të zgjidhni sipas preferencave, kushteve dhe nevojave tuaja. Çmimi i një llambë për kapjen e mushkonjave nuk është shumë i lartë, kështu që do të jetë plotësisht brenda mundësive tuaja financiare. Ju vetëm duhet të shihni se çfarë ju pëlqen. Sikur:

Klasifikimi i llambave për kapjen e mushkonjave
Klasifikimi i llambave për kapjen e mushkonjave

Lloji i llambës që përdor energjinë elektrike në rrjet

Kjo llambë ka një dizajn cilindrik, drita me ngjyra është projektuar në mes. I rrethuar nga një shtresë rrjetë. Ashtu si raketa kundër mushkonjave, por kjo është plotësisht automatike, mushkonjat që fluturojnë brenda vriten menjëherë.

Megjithatë, kjo lloj llambë është paksa e rrezikshme nëse në shtëpinë tuaj keni fëmijë të këqij. Sepse nëse e prekni aksidentalisht, do të jetë shumë e rrezikshme.

Lloji i llambës duke përdorur një ventilator shkarkimi

Kjo është e ndryshme nga ajo që përmendëm më lart, sepse mushkonjat nuk do të vriten menjëherë. Por pas një kohe ato thithen, pastaj ato gradualisht thahen dhe vdesin. Kjo është plotësisht e sigurt për fëmijët, megjithëse përdor energjinë e erës për të vrarë mushkonjat, nuk bën zhurmë.

Tham Khảo Thêm:  [Đánh giá] Top 4 máy rửa xe tốt nhất hiện nay

Lloji i llambës që përdor rrjetën e kombinuar me ventilatorin e shkarkimit

Ky është një kombinim i të dy llojeve të dritave të mësipërme. Por gjithsesi siguron siguri absolute si lloji i llambës së marrjes së ajrit. Dizajni i kësaj llambë do të ketë një pjesë shtesë të plastikës izoluese të mbështjellë nga jashtë, kështu që nuk ka nevojë të shqetësoheni nëse fëmijët e prekin aksidentalisht.

>>> Shih më shumë: [Review] A është i mirë raketa kundër mushkonjave Xiaomi? Cilin raketë kundër mushkonjave Xiaomi duhet të blej?

Kriteret për të zgjedhur llambën më të mirë të mushkonjave?

Për të zgjedhur llambën më të mirë për kapjen e mushkonjave dhe të përshtatshme për ju. Ju mund të mbështeteni në kriteret që ne do të përshkruajmë më poshtë.

Kriteret për të zgjedhur një llambë për të kapur mushkonjat
Kriteret për të zgjedhur një llambë për të kapur mushkonjat

Materiali i jashtëm i llambës së mushkonjave

Materiali i produktit do të përcaktojë qëndrueshmërinë e atij produkti. Asnjë blerës nuk dëshiron të blejë produkte të dëmtuara të disponueshme. Prandaj, duhet t’i kushtoni vëmendje këtij kriteri përpara se të blini.

Ju duhet të zgjidhni dritat për kapjen e mushkonjave të bëra nga ABS ose PVS. Sepse këto janë testuar për siguri dhe qëndrueshmëri me kalimin e kohës. Për shkak se funksionon me energji elektrike, edhe pjesa e grilës së llambës ka nevojë për vëmendje. Ju duhet të zgjidhni një rrjetë të bërë nga materiali inox për shpërndarje të mirë të nxehtësisë dhe pastrim më të lehtë.

Çmimi i llambës kundër mushkonjave

Produktet aktuale për kapjen e mushkonjave në treg janë shpesh shumë të ndryshme, kështu që ato kanë çmime të ndryshme. Duke filluar nga 200,000 VND deri në 1 milion VND, në varësi të markës, materialit dhe veçorive të produktit. Konsumatorët duhet të marrin parasysh aftësitë dhe nevojat e tyre financiare. Për të blerë produktin më të përshtatshëm. Ekzistojnë 3 segmente çmimesh të kësaj linje produkti, mund t’i referoheni:

  • Llojet e njohura me çmime nën 350,000 VND: Këto produkte shpesh bëhen nga materiale me cilësi të ulët. Siguria zakonisht nuk është e lartë, efektiviteti i vrasjes së mushkonjave është i ulët. Nëse buxheti juaj është i ngushtë, ju mund të zgjidhni këtë produkt.
  • Çmimi i intervalit të mesëm varion nga 350,000 VND në 650,000 VND: Produktet në këtë segment janë shpesh më të njohurit në mesin e konsumatorëve. Jo vetëm për shkak të çmimit të arsyeshëm, por edhe të cilësisë së produktit. Dritat e kapjes së mushkonjave me këtë çmim zakonisht janë bërë nga materiale të mira, janë të qëndrueshme, kanë karakteristika të ndryshme dhe janë veçanërisht të sigurta për t’u përdorur.
  • Produkte të nivelit të lartë me çmime mbi 650,000 VND: Në segmentin e çmimeve më të larta, cilësia e këtyre llambave nuk është në tavolinë. Megjithatë, ky çmim është paksa i lartë, duke i bërë konsumatorët të pyesin veten përpara se të vendosin të blejnë.

Konsumi i energjisë

Konsumi i energjisë
Konsumi i energjisë

Dritat e kapjes së mushkonjave funksionojnë kryesisht me energji elektrike, kështu që ato do të konsumojnë një sasi të madhe të energjisë elektrike. Prandaj, përpara se të blini një llambë, duhet të shikoni nëse specifikimet duke përfshirë fuqinë e funksionimit të llambës janë shumë të larta. Duhet të bazohet në zonën e dhomës që vendos të zgjedhë dritat si më poshtë:

  • Nëse sipërfaqja e dhomës është më pak se 50 m2, rekomandohet të zgjidhni çdo lloj llambë kundër mushkonjave me një konsum energjie më të vogël se 6 W.
  • Nëse sipërfaqja e dhomës është mbi 50 m2, zgjidhni një llambë kundër mushkonjave me një konsum energjie prej 6 W ose më shumë
Tham Khảo Thêm:  Top 4 ghế massage Maxcare đáng để bạn sở hữu nhất hiện nay

Garancia

Një nga kriteret e radhës është garancia. Nëse produkti është origjinal, atëherë do të keni garanci për të paktën 6 muaj deri në 1 vit. Disa marka të shtrenjta mund të kenë garanci deri në 2 vjet.

Origjina dhe marka e produktit

Para se të bëjnë një blerje, konsumatorët duhet të kontrollojnë origjinën e produktit. Disa marka të famshme sot mund të përmenden si Dai Sinh, Philips, Kill Pest për referencën tuaj. Nëse keni kohë të kufizuar, mund të blini mallra në bursat kryesore si Tiki, Lazada, Shopee. Me politikë të mirëfilltë shitjeje dhe çmime të arsyeshme, ne besojmë se ju do të blini produktin e duhur për familjen tuaj.

Artikuj të ngjashëm që mund t’ju interesojnë

Top 5 dritat më të mira dhe më cilësore për kapjen e mushkonjave sot

Këtu janë 5 llambat më të mira për kapjen e mushkonjave që Cakhia TV ka konsultuar nga shumë konsumatorë të zgjuar. Dhe tregu i shitjes së dritave për kapjen e mushkonjave në mbarë vendin. Ju mund të zgjidhni 1 nga këto 5 lloje dritash për të blerë një llambë për kapjen e mushkonjave për efikasitet të lartë dhe anë të mirë.

Llambë inteligjente mini vrasëse e mushkonjave Xixa

Llamba për vrasës mushkonjash Xixa mini përdor një kombinim të llambës dhe ventilatorit për nxjerrjen e mushkonjave. Siguroni më shumë siguri për përdoruesit, veçanërisht fëmijët. Nuk shkakton shpërthime si ato elektrike. Kontrolloni me butonin me prekje në trupin e pajisjes. Drita vjollce, shumë-dimensionale, ka një gamë më të gjerë. E bën më të lehtë tërheqjen e mushkonjave. Lehtë miqësore, e sigurt, absolutisht pa dëmtim të syve.

Llambë inteligjente mini vrasëse e mushkonjave Xixa
Llambë inteligjente mini vrasëse e mushkonjave Xixa

Llamba punon me motorin pa furça në produkt. Ndihmon në eliminimin e fërkimit, zvogëlimin absolutisht të zhurmës. Ventilator plus 7 tehe, për shpejtësi më të shpejtë rrotullimi dhe thithje më të fortë. Makina vrasëse e mushkonjave mund të tërheqë insekte të mëdha me fuqi të fortë fluturuese. Në veçanti, kjo llambë është jashtëzakonisht efikase në energji. Përdorimi i vazhdueshëm për 20 ditë por konsumon vetëm rreth 1 kWh. Është shumë i lehtë në peshë dhe vjen me një dorezë të rehatshme.

Çmimi referencë: 350 000 VND

Llamba inteligjente mini vrasëse e mushkonjave Xixa ka funksione efektive dhe të sigurta për kapjen e mushkonjave me një çmim shumë të mirë në Cakhia TV.vn

Llambë inteligjente mini vrasëse e mushkonjave Xixa

Llambë inteligjente mini vrasëse e mushkonjave Xixa

0 nga 5 bazuar në 0 Vlerësoni

350,000 fitime

Elfy Emie Catcher mushkonjash MMS03

Kjo është një llambë relativisht e re për kapjen e mushkonjave në treg. Ka një dizajn kompakt, një bazë solide poshtë. Së bashku me dizajnin qesharak Elfy Emie MMS03 është shumë i përshtatshëm për instalim në dhoma me sipërfaqe nën 20m2. Sidomos dhoma e gjumit të vajzave.

Elfy Emie Catcher mushkonjash MMS03
Elfy Emie Catcher mushkonjash MMS03

Llamba ka një peshë mjaft të lehtë prej vetëm rreth 0,5 kg, ngjyra kryesore e bardhë është luksoze dhe e lehtë për t’u dekoruar në dhomë. Elfy Emie është një produkt 2-në-1 që mund të përdoret si llambë kundër mushkonjave dhe si llambë tavoline.

E gjithë guaska e jashtme e llambës është bërë nga plastika sintetike e fortë dhe rezistente. Rezistencë e mirë ndaj goditjes dhe rezistencë shumë e mirë ndaj njollave. Makina përdor parimin e kapjes së mushkonjave si zakonisht, që është përdorimi i një llambë për të emetuar dritën vjollce UV për të tërhequr mushkonjat, më pas për t’i vrarë ato me tension.

Çmimi referencë: 590 000 VND

Tham Khảo Thêm:  Review máy sấy quần áo Panasonic có tốt không? Có nên mua không?

Llamba kundër mushkonjave Dai Sinh DS-D6

Aktualisht, DS-D6 e markës Dai Sinh është një nga modelet më të besuara dhe më të besueshme të llambave për vrasës të insekteve në shumë familje. Llamba kundër mushkonjave DS-D6 ka një dizajn kompakt dhe të lehtë që zë pak hapësirë. Ndërtuar një shtresë shtesë ndarjesh për të ndihmuar në mbrojtjen e njerëzve. Grepa sipër llambës e bën të lehtë instalimin e dritës në shumë zona të ndryshme. Për të kursyer para, mund ta përdorni për të zëvendësuar dritën e natës në dhomë.

Llamba kundër mushkonjave Dai Sinh DS-D6
Llamba kundër mushkonjave Dai Sinh DS-D6

Pjesët e llambës janë bërë nga materiale të sigurta dhe të qëndrueshme. Predha e jashtme përdor material plastik me cilësi të lartë me kapacitet të mirë mbajtës dhe kundër ndotjes. Brenda është një rrjetë e qëndrueshme prej çeliku inox.

Çmimi referencë: 400 000 VND

Lakuriq i natës për gjuajtjen e mushkonjave CN02

Llamba vrasëse e mushkonjave CN02 është e aftë të kapë mushkonja natën dhe ditën. Lejon të vrasë mushkonjat 24/24. Llamba 6W do të lëshojë rreze UV ​​për të tërhequr dhe tërhequr mizat, mushkonjat dhe insektet. Më pas përdorni rrjetin 220V për të shkatërruar.

Lakuriq i natës për gjuajtjen e mushkonjave CN02
Lakuriq i natës për gjuajtjen e mushkonjave CN02

Llamba vrasëse e mushkonjave CN02 ka një dizajn delikat dhe luksoz, një formë të gjatë cilindrike dhe një grep të varur. Pak si linjat e produkteve të Dai Sinh. Kështu që lehtë mund ta varni dritën në krye, ta rregulloni në tavolinë dhe ta vendosni në dysheme. Gjithashtu përdoret shpesh në lidhje me ose në vend të një drite nate.

Pjesët e llambës përdorin materiale të qëndrueshme dhe të sigurta për shëndetin. Përmban një shtresë të jashtme ABS dhe një rrjet të brendshëm prej çeliku inox. Sistemi i rrjetit mbrohet nga një shtresë ndarjesh. Kur përdorni natën, mbajeni dritën jashtë mundësive të fëmijëve.

Çmimi referencë: 315 000 VND

Llambë insekticide e nivelit të lartë Dai Sinh DS-DU15

DS-DU15 gjithashtu funksionon në parimin e emetimit të dritës nga një llambë UV për të tërhequr mushkonjat dhe disa insekte fluturuese. Brenda llambës është një rrjet elektrik me një fletë ngjitëse për të parandaluar që mushkonjat të largohen, atëherë mushkonjat do të digjen nga burimi i energjisë.

Llambë insekticide e klasit të lartë Dai Sinh DS-DU15
Llambë insekticide e klasit të lartë Dai Sinh DS-DU15

Drita mbresëlënëse DS-DU15 ka një bazë të lëmuar drejtkëndëshe. E gjithë guaska e jashtme përdor plastikë ABS me cilësi të lartë. Për të ndihmuar në përballimin e forcës dhe për të parandaluar ngjitjen e papastërtive, rrjeti është bërë prej çeliku inox. Këto janë të gjitha materiale të qëndrueshme me kalimin e kohës dhe janë të lehta për t’u pastruar dhe pastruar gjatë përdorimit. Funksionimi DS-DU15 do të lëshojë më pak nxehtësi nga jashtë, kështu që mund të përdoret për të zëvendësuar një dritë nate, e cila është gjithashtu shumë e përshtatshme.

Çmimi referencë: 860 000 VND

>>> Shih më shumë: 5 mënyrat më efektive për të larguar mushkonjat për të parandaluar ethet e dengës

Epilogu

Me informacionin që kemi përditësuar më sipër. Shpresojmë se do të sjellë informacion të dobishëm në zgjedhjen e dritave më të mira dhe më efektive për kapjen e mushkonjave. Si dhe informacionet përreth për dritat e kapjes së mushkonjave. Shpresojmë që së shpejti të gjeni kapësin e duhur të mushkonjave për familjen tuaj.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 5 đèn bắt muỗi tốt và đáng mua nhất năm 2023 . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy