[Review] Top 5 máy đọc sách tốt nhất bạn nên tham khảo

Nëse librat tradicionalë prej letre kanë disavantazhin e të qënit të rëndë dhe të zënë shumë hapësirë, shumë njerëz shpesh mendojnë të lexojnë libra në pajisje elektronike. Dhe prezantimi i e-lexuesit shihet si zgjidhja perfekte. Nëse keni nevojë për të blerë një lexues elektronik, por jeni akoma konfuz Çfarë lloj e-lexuesi është i mirë?. Le të shqyrtojmë e-lexuesin më të mirë me Cakhia TV sot. Si dhe përvojën për të blerë produktin më të përshtatshëm në artikullin më poshtë.

Çfarë është një lexues elektronik?

E-lexuesit janë pajisje elektronike të krijuara posaçërisht për shumë qëllime, si p.sh. leximi i librave elektronikë. Në mënyrë që përdoruesit të mund të lexojnë libra në mjedise me dritë të lartë. Aktualisht, makina që përdoret gjerësisht në mbarë botën është zakonisht e-lexuesi Kindle me një dyqan të madh librash nga Amazon. Mund të ruani lehtësisht mijëra libra nga një pajisje me madhësinë e një libri letre.

Çfarë është një lexues elektronik?
Çfarë është një lexues elektronik?

Projektuar për të përmbushur nevojat e leximit, kështu që lexuesit elektronikë shpesh kanë një kapacitet të madh baterie, duke mos mbështetur aplikacionet e jashtme do të shpërqendrohet. Në të njëjtën kohë, teknologjia e ekranit E-paper & E-ink është në gjendje të shfaqë tekst realist si librat e printuar me bojë. Mundësia për t’u lidhur me Wi-Fi dhe 3G, për përdoruesit për të hyrë në dyqan, për të blerë dhe shkarkuar libra falas, të ngjashëm me Miki Ebook.

A duhet të blej një lexues elektronik?

Për t’iu përgjigjur pyetjes nëse duhet blerë një e-lexues apo jo. Ju lutemi referojuni përfitimeve që sjellin e-lexuesit më poshtë.

Nuk ka nevojë të mbani libra kur largoheni

Imagjinoni që po bëni paketat për një udhëtim dhe po sillni disa libra për të lexuar. Por valixhe nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme për shkak se mbante shumë bagazhe të tjera. Kjo është kur e kuptoni komoditetin e një pajisjeje që peshon më pak se 300 g. Por të jesh në gjendje të ruash mijëra libra për t’i mbajtur është jashtëzakonisht e lehtë dhe e përshtatshme.

Mbështetje për t’u fokusuar në lexim

Dizajni i pajisjes është shumë i thjeshtë, nuk ka kamerë për të bërë selfie, nuk ka aplikacione dhe lojëra, nuk ka mesazhe, thirrje ose njoftime si telefonat inteligjentë dhe tabletët. Falë kësaj, në mënyrë që të mos shpërqendroheni gjatë leximit.

Lexoni libra në çdo kohë, kudo

Cila makinë leximi për fëmijë është e mirë?
Cila makinë leximi për fëmijë është e mirë?

Krahasuar me librat e zakonshëm prej letre, e-lexuesi ka një madhësi shumë më kompakte. Lejon njërën dorë të lexojë, pa qenë nevoja ta vendosni në tavolinë ose ta mbani me dy duar si një libër letre. Pra, është shumë i përshtatshëm për të lexuar ndërsa ecni në park, prisni në radhë dhe merrni trenin…

Teknologjia E-Ink është si një libër letre

E-lexuesi është i pajisur me një ekran E-Ink. Karakteristika e këtij lloji të ekranit është përdorimi i 2 toneve të bardhë dhe të zi. Riprodhoni një imazh të ngjashëm me 90 deri në 95% të faqeve të printuara.

Tham Khảo Thêm:  Review máy chiếu Beecube loại nào tốt? Dùng có tốt không?

Nuk dëmton sytë

Ekrani i telefonit ose tabletit tuaj lëshon dritë blu dhe kjo është ajo që shkakton lodhjen e syve. Në të njëjtën kohë, teknologjia E-Ink në lexuesin elektronik nuk e lëshon këtë dritë. Përveç kësaj, pozicioni i grupit LED në makinë, i vendosur në skajin e pajisjes, gjithmonë drejton dritën drejt përmbajtjes në ekran. Jo një dritë e prapme që shkëlqen drejtpërdrejt në sytë tanë si telefonat. Kur përdorni, nuk do të ndjeni tendosje të syve, madje edhe leximi gjatë natës nuk do të shkaktojë vështirësi për të fjetur.

Kërkoni fjalorin

Nëse dikush e ka zakon të lexojë libra në anglisht ose po mëson këtë gjuhë të huaj, makina ka një veçori shumë të shpejtë dhe të zgjuar të kërkimit të fjalorit. Gjithashtu ruan automatikisht fjalët që kërkoni dhe krijon një listë për ju që ta rishikoni në çdo kohë.

Rezistente ndaj ujit

E-lexues i papërshkueshëm nga uji
E-lexues i papërshkueshëm nga uji

Ka shumë e-lexues që janë prodhuar për të përmbushur standardin e papërshkueshëm nga uji IPX8. Ju ndihmon të uleni rehat duke lexuar në pishinë, në banjë dhe në plazh pa u shqetësuar se mos u lagni si kur përdorni libra letre.

>>> Shihni gjithashtu: Si të përdorni në detaje e-lexuesin Kindle Amazon për fillestarët

Kriteret për të blerë një e-lexues të përshtatshëm

Zgjedhja për të blerë një lexues elektronik duhet gjithashtu të ketë disa kritere për t’iu përshtatur nevojave tuaja. Këtu janë disa kritere për t’ju ndihmuar në zgjedhjen e një e-lexuesi të mirë për të blerë.

Madhësia e ekranit

Nuk mund të mohohet se sa më i madh të jetë ekrani, aq më i mirë është leximi. Për shkak se kjo është një pajisje dore, ajo kërkon një madhësi të përshtatshme. Për kapje të lehtë gjatë leximit. Sipas përvojës së Cakhia TV, zgjedhja e një lexuesi librash me një ekran 6 inç është më i përshtatshmi.

Për ata që duan të përdorin një lexues librash për të lexuar skedarë të specializuar pdf me shumë tabela, imazhe komplekse, tabela. Më pas duhet të zgjidhni llojin e lexuesit me madhësinë e ekranit sa më të madh, të paktën 7.8 inç.

Drita e prapme

Kriteret për zgjedhjen e blerjes së një lexuesi elektronik
Kriteret për zgjedhjen e blerjes së një lexuesi elektronik

E-lexuesit ndahen në 2 lloje: linjë me dritë ekrani dhe linjë pa dritë ekrani. Me llojin me dritë ekrani, mund të lexoni në çdo gjendje ndriçimi. Pikërisht kur lexoni në errësirë. Sa i përket llojit pa dritën e ekranit, gjen një vend me një burim drite mjaftueshëm të mirë për të lexuar librin.

Dendësia e pikselit

Ky është një faktor i rëndësishëm që përcakton përvojën tuaj të leximit. Sa më i lartë të jetë densiteti i pikselit, aq më realist është imazhi i shfaqur. Sipas ekspertëve, lexuesi elektronik ka një densitet piksel prej 300 PPI. Cilësia e ekranit është e mprehtë dhe shumë e përshtatshme për syrin e njeriut.

Rezistenca ndaj ujit

Nëse dëshironi të blini një lexues elektronik që mund të lexohet pranë pishinës pa frikë nga dëmtimi. Zgjidhni modele me vlerësim IPX6/7/8 të papërshkueshëm nga uji.

Kapaciteti i ruajtjes

Zakonisht makina do të ketë nga 8 GB në 64 GB është më e larta. Sa kapacitet është i mjaftueshëm për të blerë një lexues elektronik? Nëse lexoni libra normalisht, atëherë kapaciteti 8 GB është një zgjedhje e arsyeshme. Nëse lexoni komike dhe libra me shumë fotografi, niveli i kapacitetit do të jetë 16 GB në 32 GB për t’i shërbyer më mirë kësaj nevoje. Disa e-lexues mbështesin gjithashtu kartat SD. Për të zgjeruar kujtesën nëse fatkeqësisht i mbaron hapësira ruajtëse.

Tham Khảo Thêm:  [Review] Top 5 máy tăm nước Xiaomi đáng mua nhất năm 2023

Kapaciteti i baterisë

Kapaciteti i baterisë së lexuesit elektronik
Kapaciteti i baterisë së lexuesit elektronik

Normalisht, e-lexuesit aktualë kanë kapacitete që variojnë nga 800 mAh deri në 1500 mAh. Nëse dëshironi të lexoni libra vetëm për rreth 30 minuta, kur nuk jeni të lidhur me rrjetin. Nëse ndriçimi është i moderuar, do të duhen 1-2 muaj që të duhet të karikohet një herë. Nëse dëshironi të përdorni internetin, duhet të zgjidhni e-lexues me kapacitet sa më të lartë të baterisë në mënyrë që të mos ndërpriteni gjatë leximit.

Top 5 e-lexuesit më të mirë në treg sot

Sot në treg ka shumë lloje të lexuesve elektronikë. Nëse nuk dini cilin e-lexues të blini, mund t’i referoheni 5 lexuesve elektronikë më të mirë sot.

Kobo Libra H2O

Lexuesi elektronik Kobo Libra H2O është i pajisur me një ekran të gjerë 7 inç E-ink Carta HD. Butonat e ndërrimit të faqeve janë rregulluar në anën e majtë të makinës. Pra, është më i përshtatshëm për të lexuar me një dorë. Pajisja ka një standard IPX8 të rezistencës ndaj ujit, jo më pak se Kindle. Kapaciteti i baterisë deri në 1200 mAh, mund ta përdorni vazhdimisht për 2 javë e 1 muaj nëse leximi nuk është shumë. Përveç që është i pajisur me 8 GB memorie të brendshme, lexuesi i librave Kobo Libra H2O lejon gjithashtu përdorimin e kartave të memories SD për të zgjeruar hapësirën e ruajtjes.

Kobo Libra H2O. e-lexues
Kobo Libra H2O. e-lexues

Materiali është prej plastike, kështu që ndihet shumë mirë për t’u mbajtur, kështu që nuk do të shkaktojë lodhje të duarve kur përdoret për një kohë të gjatë. Produkti ka shumë ngjyra që ju mund t’i zgjidhni sipas preferencave tuaja personale.

Çmimi referencë: 4 500 000 VND

Kindle PaperWhite Gen 10

E-lexuesit Kindle PaperWhite vijnë në disa gjenerata me diapazon çmimesh. Konfigurime të ndryshme, që përdoruesit të zgjedhin sipas nevojave të tyre. Do të ndiheni sikur po lexoni faqet e një libri të vërtetë. Vetëm 217 g nuk do të shkaktojë lodhje të duarve kur mbani leximin për një kohë të gjatë.

Kindle PaperWhite Gen 10 Reader
Kindle PaperWhite Gen 10 Reader

Dizajnuar përmes versioneve 2012 deri në 2020, Kindle PaperWhite është projektuar gjithnjë e më shumë për të qenë më i hollë dhe më i lehtë. Ndryshoni parametrat e ndriçimit dhe kapacitetin e baterisë. Në përputhje me nevojat e lexuesit, ekrani kundër shkëlqimit do të mbrojë sytë, memoria e përbashkët nga 4 GB – 32 GB është më e larta. Në varësi të gjenerimit të pajisjes, do të mbështesë lidhjen Wi-Fi, veçoria e Ndërtuesit të fjalorit ndihmon në ruajtjen e fjalorit. Gen 10 është IPX8 i papërshkueshëm nga uji, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për të lexuar dhe shijuar një pije në të njëjtën kohë.

Çmimi referencë: 2,900,000 VND – 3,700,000 VND

Bibox B1

Bibox B1 e-reader është produkti i parë i markës vietnameze e-lexues. Makina ka një dizajn kompakt si një libër, me peshë vetëm 248 gram, i përshtatshëm për përdorim, udhëtim, biznes apo piknik. Dizajni i ekranit 6 inç dhe teknologjia E-ink e kthejnë këtë pajisje në një faqe të vërtetë libri, pa lodhje të syve pas përdorimit të gjatë. Sepse cilësia e dritës rregullohet vetë në mënyrë fleksibël.

Tham Khảo Thêm:  Top 5 máy lọc nước Kangaroo được tin dùng nhất trên thị trường
Bibox B1. e-lexues
Lexues librash Bibox B1

Makina u jep lexuesve të natës vonë deri në 16 nivele të rregullimit të dritës. Rezolucioni është deri në 212 ppi, duke siguruar cilësi të mirë imazhi. Memoria e brendshme e pajisjes është deri në 8 Gb, memoria e jashtme është 32 Gb. Lidhje e përshtatshme Wi-Fi, shpejtësi e shpejtë përpunimi me ndërfaqe standarde USB 2.0, kopjim i lehtë i të dhënave. Pajisja mbështet një sërë formatesh librash dhe një shumëllojshmëri imazhesh. Kapaciteti i baterisë është 2800 mAh, i përdorur për shumë javë. Pajisjet e shitura në treg janë 2.5 milionë/produkt. Një çmim i përballueshëm për një produkt të dedikuar dhe mbështetës të lexuesve elektronikë që i përshtatet zakoneve dhe nevojave të leximit të vietnamezëve.

Çmimi referencë: 2 500 000 VND

Onyx Boox Nova 3

Makina ka një konfigurim jashtëzakonisht mbresëlënës me një procesor 8 bërthamash, 3 GB RAM, i cili siguron përpunim shumë të qetë. Onyx Boox Nova 3 është ndër lexuesit elektronikë me cilësi më të mirë të ekranit në treg sot. Me një madhësi ekrani deri në 7.8 inç, një rezolucion prej 1872 x 1404 piksele, një densitet piksel prej 300 PPI, i ndriçuar nga 18 llamba LED.

Lexues elektronik Onyx Boox Nova 3
Lexues elektronik Onyx Boox Nova 3″.

Pajisja ka sistemin operativ Android 10, kështu që mund të shkarkoni shumë aplikacione nga dyqani Google Play. Vlen të përmendet se makina integron gjithashtu një stilolaps me prekje që ju lejon të mbani shënime drejtpërdrejt në përmbajtjen e faqes së librit. Për më tepër, pajisja mbështet altoparlantët e jashtëm, teknologjinë e karikimit të baterisë Quick Charge 4.0. Ndihmon për të shkurtuar kohën e karikimit me 20% në krahasim me teknologjinë e vjetër të karikimit të baterisë. Onyx Boox Nova 3 është ideal për këdo që ka nevojë për një lexues elektronik për të lexuar skedarë pdf me imazhe dhe grafika komplekse.

Çmimi referencë: 9 000 000 VND

>>> Shih më shumë: A është i mirë rishikimi i lexuesve Boox? Cilin lloj duhet të blej?

Kindle Voyage

E-lexuesi Kindle Voyage është gjithashtu i pajisur me një ekran 6 inç, ka një PPI prej 300. Për më tepër, pajisja integron gjithashtu lidhjen Wi-Fi për të shkarkuar skedarë të librave elektronikë. Pavarësisht se është në segmentin e intervalit të mesëm, ekrani Kindle Voyage vlerësohet shumë me kontrast të lartë, mprehtësi dhe një rezolucion deri në 1448×1072.

Kindle Voyage Reader
Kindle Voyage Reader

Dizajni i hollë dhe i lehtë është gjithashtu një pikë që shumë njerëz e duan, sepse butoni i ndërrimit të faqeve ndodhet pranë makinës, kështu që do të jetë shumë kompakt, kur shtypet, do të japë një sinjal dridhjeje. Me një kapacitet baterie deri në 1600 mAh, mund të jeni të sigurt se mund të lexoni libra për një kohë të gjatë pa u shqetësuar për ndërprerjet.

Çmimi referencë: 3 200 000 VND

Epilogu

Artikulli ndan përvojat në zgjedhjen e blerjes së një e-lexuesi cilësor. Si dhe top 5 e-lexuesit më të mirë me shumë informacione të dobishme të përpiluara nga Cakhia TV. Nëse jeni një person që shpesh e keni zakon të lexoni libra, lexuesi elektronik është një mjet i shkëlqyeshëm që ju të aksesoni më lehtë rezervën e madhe të njohurive.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết [Review] Top 5 máy đọc sách tốt nhất bạn nên tham khảo . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy